بررسی انواع مختلف کولر گازی

بررسی انواع کولر گازی

کولر آبی و ایرادات

آن زمانی که هوا گرم می شود ، به علت گرمای هوا ، مشکلات عدیده ای برای مردم آغاز می شود. وسایل مختلفی برای خنک کردن هوا وجود دراد منجمله کولر های آبی و پنکه و … که استفاده از کولر های آبی ، دردسر های فراوانی دارد که افزایش مصرف آب و خرابی مکرر کولر تنها دو مشکل اولیه مربوط به آن هستند. پنکه ها هم که دارای خنک کنندگی پایین می باشد

از ایرادهای دیگر کولر آبی این است که اگر زیر آب استراحت کنیم و یا بخابیم ، بدن کرخت میشود. رطوبتی که از طریق دریچه های کولر وارد خانه می شود ، هم باعث درد های استخوانی می شود و هم به لوازم چوبی آسیب میزند. برای همین است که سعی می شود ، در مسیر کانال کولر ، یک پیچ وجود داشته باشد تا رطوبت کمتری وارد خانه شود . شرجی شدن هوا در ظهر تابستان یکی دیگر از مشکلات این نوع کولرها بوده و سرانجام باید به اتلاف انرژی زیاد کولرهای آبی اشاره کرد که در حقیقت دور ریختن پول است .

   

پنکه و ایرادات آن

استفاده از پنکه نیز در روزهای گرم تابستان تاثیر چندانی در خنک شدن هوا ندارد . این پنکه ها تنها هوا را با شدت جا به جا می کنند که اگر هوا گرم باشد ، جا به جایی تاثیری در خنک شدن آن ندارد .

کولر گازی و مزایای آن

طبیعی است که استفاده از خنک کننده هایی مانند کولر گازی یا سیستم تهویه هوا ، راه بهتری برای آسایش در فصل تابستان است . آن هم در کشور گرمی مانند ایران . البته این بدان معنا نیست که کولرهای گازی ، هیچ مشکلی ندارند ، اما قطعا کم مشکل تر هستند .

کولر گازی پنجره ای
کولر گازی پنجره ای

انواع مختلف کولر گازی :

کولر گازی شبکه ای

با فراگیر شدن استفاده از کولرهای گازی در اکثر مناطق جغرافیایی به دلیل ویژگی های خاص آن ها و همچنین روند فزاینده گرم شدن کره زمین، عملا کولرهای گازی امروزی آن قدر به امکانات مجهز شده اند که قطعا برای تعیین مدل مناسب دچار مشکل می شوید.

برای آشنایی با انواع کولرگازی و انتخاب یکی از آن ها، ابتدا باید با شکل ظاهریشان آشنا شوید. به قول دوستی، قیافه همه چیز نیست اما استارت اولیه است ! در حال حاضر اگر بخواهیم کولرهای گازی را به لحاظ شکل ظاهری و نوع کاربری شان تقسیم کنیم باید به ۳ نوع کولرگازی اشاره کنیم که هر یک بنا به شکل ظاهری شان، کاربردهای متفاوتی دارند. البته باید توجه داشته باشید که به رغم وجود چهار نوع کولرگازی که عبارتند از: کولرهای گازی پنجره ای، کولرهای گازی اسپلیت (دو بخشی)، کولرهای گازی قابل حمل و کولرهای گازی مرکزی در بازار ایران، کولرهای گازی به دو نوع کلی پنجره ای و اسپلیت (دو بخشی) تقسیم می شوند.

در تصاویر زیر مقایسه بین کولر گازی اسپیلیت ، کولر گازی با سیستم مرکزی و کولر گازی پنجره ای را مشاهده می نمایید : در تصاویر زیر مقایسه بین کولر گازی اسپیلیت و کولر گازی پنجره ای را مشاهده می نمایید :

کولر های گازی پنجره ای

کولرهای گازی پنجره ای تا سال ها، عمومی ترین و پر استفاده ترین نوع کولرهای گازی بودند. این نوع کولرها به دلیل راحتی شان در نصب و راه اندازی، همواره مورد استقبال مصرف کنندگان قرار داشته اند چرا که شما می توانید با خرید یک کولرگازی پنجره ای و نصب آن در داخل یکی از پنجره های اتاقتان از سرمای این کولر لذت ببرید.

کولرهای گازی پنجره ای غالباً برای خنک کردن آپارتمان های کوچک یا ۱ الی ۲ اتاق مورد استقاده قرار می گیرند. این نوع کولرها هوای گرم و مرطوب اتاق را به داخل خود می کشند و آن را خشک و خنک کرده و دوباره با اتاق باز می گردانند تا محیط اتاق خنک شود. در واقع هوای گرم از طریق یک دهنده گرفته و از فیلتر های مخصوص به بیرون اتاق فرستاده می شود. توجه داشته باشید کولرهای گازی دارای یک واحد تنظیمی هستند که قسمت خشک کننده در جلوی آن قرار دارد و داخل اتاق قرار می گیرد و بخش گرم کننده آن پشت است و عملا بیرون از دریچه یا پنجره ای که کولر را روی آن نصب کرده اید قرار می گیرد.

همان طور که گفته شد کولرهای گازی پنجره ای دارای نصب راحتی هستند و عملا خود شما نیز می توانید این کار را انجام دهید که با این کار دیگر هزینه نصب نخواهید داشت.

در شکل زیر سیستم کولر گازی پنجره ای را مشاهده می نمایید :
تصویر کولر گازی پنجره ای به همراه معرفی سیستم آن
تصویر کولر گازی پنجره ای به همراه معرفی سیستم آن

اکثر کولرهای گازی پنجره ای بی سرو صدا یا کم صدا هستند. اما چنانچه تمام بخش های کولرگازی در داخل اتاق قرار گیرد سر و صدای آن از سیستم هایی که کمپرسور در بیرون اتاق قرار دارد بیشتر خواهد بود. قطعاً سیستم های کولر پنجره ای حداقل یکی از پنجره های اتاق یا ساختمان شما را مسدود می کند به همین دلیل برای اینکه در فصل سرد سال، سرما وارد خانه تان نشود باید اطراف آن را کاملا بپوشانید اگرچه کولرهای گازی قاعدتا برای نصب روی یک دریچه یا پنجره ساخته شده اند اما با توجه به ضخامت دیوار، برخی از این کولرها را می توان در داخل یک قالب قرار داد و با استفاده از چند قلاب یا بازوی محکم جای سیستم را روی دیوار محکم کرد و قطعا برای این کار بهتر است با بخش خدمات پس از فروش مربوط تماس بگیرید.

کولرهای گازی اسپلیت (دو بخشی) :

کولرهای گازی اسپلیت (دو بخشی) شبیه سیستم های تهویه مرکزی هستند با این تفاوت که این نوع کولرهای گازی از مدل های پنجره ای گران تر اما از مدل های پنجره ای گران تر اما از مدل های تهویه مرکزی ارزان تر هستند.

این نوع کولرها به تازگی طرفداران فراوانی یافته اند و از انواع چند دریچه آن ها بسیار استفاده می شود.

کولرهای گازی اسپلیت دارای یک سیستم خاص هستند که در داخل آن جاسازی شده و نقش تنظیم کننده را ایفا می کند. کمپرسور در بیرون منزل قرار می گیرد و تنظیم کننده هوا نیز در داخل ساختمان است.

برخی مدل های این نوع کولرگازی دارای چند تنظیم کننده هوا هستند که از یک کمپرسور استفاده می کنند.

کولرهای گازی اسپلیت عموما برای فضاهای بزرگ یا خنک سازی چند اتاق به طور همزمان استفاده می شوند. توجه داشته باشید اسپلیت ها بر اساس نوع هواکش هایشان انواع مختلفی دارند که برخی از هواکش ها در داخل ساختمان و برخی نیز روی دیوار و برخی دیگر روی سقف کار گذاشته می شوند. برای استفاده از انواع این هواکش ها قطعا باید با کارشناس مربوط صحبت کنید. کولرهای گازی اسپلیت نه تنها نسبت به کولرهای گازی پنجره ای گران تر هستند بلکه برای نصب آن ها حتماً نیازمند کمک یک کارشناس هستید. در واقع کارشناس مربوط باید میزان مایع خنک کننده، برق و خشکی هوا را با هم هماهنگ کند.

مهمترین ویژگی این نوع کولرها کم صدا بودن آن هاست و این امر به دلیل نصب کمپرسور در بیرون از منزل یا اتاق است.

برای نصب کولرهای گازی اسپلیت شما نیازمند خرید لوله هستید، این لوله ها بخش های داخلی و خارجی را به یکدیگر وصل می کنند. اندازه و متراژ لوله ها بستگی به این دارد که بخش های داخلی چه میزان از بخش های خارجی دور هستند. البته در حال حاضر گارانتی های مختلف هریک بر اساس ویژگی ها و نوع خدماتی که ارائه می دهند هزینه نصب (آهنگری و برق کاری) را دریافت می کنند و برخی نیز وسایل اضافی همچون لوله ها و بست ها را یا جزو خدمات پس از فروش به شمار می آورند یا اینکه هزینه آن را جداگانه دریافت می کنند، پس باید به این نکته توجه داشته باشید که هزینه نصب و خرید وسایل اضافی همچون لوله و غیره بر عهده شما یا خدمات پس از فروش کولرگازی مربوط است.

در کولرهای گازی اسپلیت مفهومی تحت عنوان منطقه دو گانه که در واقع شامل دو تنظیم کننده هوا می شود و منطقه سه گانه که شامل سه تنظیم کننده هوا می شود وجود دارد. نوصیه می شود برای هر اتاق یک تنظیم کننده هوا داشته باشید اما اگر می خواهید فضاهای باز که شامل بیش از یک اتاق هستند را خنک کنید باید از یک اتاق هستند را خنک کنید باید از یک تنظیم کننده هوا استفاده کنید که میزان تولید انرژی (BTU) آن مناسب باشد.

کولرهای گازی متحرک یا پرتابل :

کولرهای گازی متحرک در مقایسه با یکدیگر کولرهای گازی به لحاظ کارآیی از انعطاف بیشتری برخوردارند. چنانچه اغلب این نوع کولرهای گازی دارای چرخ هستند و ۲ تا ۳ متر طول دارند از آنجایی که این کولرها کلا در یک بدنه قرار دارند تهویه هوای آن ها از طریق دهانه ای که ۳ تا ۵ سانتی متر قطر دارد صورت می گیرد. غلظت گرفته شده در قالب مایع در یک سطل جمع می شود و سپس از طریق یک دهانه مجدداً به هوا بازگردانده می شود.

برای انتخاب یک کولرگازی، شما باید بدانید که چه نوع سیستم غلظت گیری برایتان مناسب است. مهمترین مزیت کولرهای گازی متحرک سهولت در جا به جایی آنها است ضمن آنکه هیچ پنجره ای را نیز به عنوان هواکش نیاز ندارند و با کمی تغییر می توان یک سیستم متحرک را در یک پنجره، در کشویی یا سقف نصب کرد. برخی از آنها حتی دارای سطل ها یا سینی های غلظت هستند که باید زود به زود خالی شوند. اکثر کولرهای گازی متحرک دارای یک جعبه نصب برای قرار گرفتن در پنجره یا در کشویی هستند. این در حالی است که برخی از این کولرها دارای نوار حرارتی و برخی نیز دارای پمپ های حرارتی هستند که هوای گرم را به بیرون از اتاق هدایت می کنند.

کولر گازی پرتابل
کولر گازی پرتابل

اکثر کولرهای متحرک برای نصب در پنجره ها و درهای کشویی ساخته شده اند و حتی آنها را می توانید داخل دیوار یا سقف نیز به کار ببرید.

کولرهای گازی شبکه ای :

کولرهای گازی شبکه ای که تحت عنوان سیستم های PTAC شناخته می شوند از بخش های جداگانه گرمایش و سرمایش تشکیل شده اندکه اغلب در دیوار کار گذاشته می شوند.

این سیستم ها دارای قطعات سرمایش هستند و از چرخه معکوس تولید و تهویه به عنوان منبع حرارتی اصلی خود استفاده می کنند و عموماً دارای تجهیزات گرمایی دیگر نیز هستند این نوع سیستم ها غالباً بزرگ تر از انواع سیستم هایی هستند که در دیوار کار گذاشته می شوند و در هتل ها و متل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

کولر گازی شبکه ای
کولر گازی شبکه ای

review of different type of air conditioning

review of different type of air conditioning

water cooling and its problem

When air is heated, there are a lot of problems for people due to the warmth of the air. There are various ways to cool the air, such as water coolers and fans, and the use of water coolers is a lot of troublesome. Increased water consumption and frequent breakdowns of the cooler are just two of the initial problems associated with it. Fans also have low cooling.

Another problem with the water cooler is that if we rest or choose underwater, the body will become numb. The moisture coming through the cooler valves also causes bone pain and damage to the wood. That’s why it tries to have a screw on the channel side of the cooler to bring less moisture to the house. Sultry air at summer noon is another problem with this type of cooler, and in the end there should be a lot of energy loss of water coolers, which in fact is a waste of money.

تصویر انواع کولر آبی
انواع کولر آبی

Fans and disadvantage

The use of a fan does not have much effect on hot air during the hot summer days. These fans only move the air to a high degree, which, if the air is warm, has no effect on its cooling.

air conditioning and its benefits

It’s natural that using coolants such as a gas cooler or air conditioner is a better way to relax in the summer. It’s also in a warm country like Iran. Of course, this does not mean that gas coolers have no problems, but they are definitely less difficult.

کولر گازی پنجره ای
کولر گازی پنجره ای

Different types of gas cooler:

Network gas cooler

With the advent of the use of gas coolers in most of the geographic regions due to their specific characteristics and the increasing global warming, virtually today’s gas coolers are so well equipped that you will definitely find it difficult to determine the proper model.

To get acquainted with different types of colors and to choose one of them, you must first familiarize yourself with their appearance. As a friend, he does not look at everything, but it is a startup!
At present, if we want to divide the gas coolers in terms of their appearance and type of use, we should mention three types of gaskets, each of which has different uses, depending on their appearance. Of course, it should be noted that in spite of the four types of furnaces, namely: window gas coolers, split gas coolers (two parts), portable gas coolers and central gas coolers in the Iranian market, gas coolers have two general types of windows and Split (two-part) are divided.

In the screenshots below, there is a comparison between the Spilite gas cooler, the gas cooler and the central gas cooler:

مقایسه تصویری سه نوع کولر گازی پنجره ای ، کولر گازی مرکزی و کولر گازی اسپیلیت
مقایسه تصویری سه نوع کولر گازی پنجره ای ، کولر گازی مرکزی و کولر گازی اسپیلیت

In the screenshots below, you can see the comparison between the Spilite gas cooler and the gas cooler:

مقایسه تصویری کولر گازی اسپیلیت و کولر گازی پنجره ای
مقایسه تصویری کولر گازی اسپیلیت و کولر گازی پنجره ای

Window gas coolers

Window gas coolers have been the most common and most used gas coolers for years. These coolers have always been welcomed by consumers because of their ease of installation and installation, as you can enjoy the coolness of a cooler by buying a window and installing it inside one of the windows in your room.

Window gas coolers are often used to cool small apartments or 1 to 2 rooms. These coolers drain hot and humid air into the room, dry and cool, and then return to the room to cool the room. In fact, warm air is transmitted through a duct and sent from special filters to the outside of the room. Note that the gas coolers are fitted with a unit that has a drying unit located in front of it and placed inside the room and the heated section is on the back and is placed out of the window or window where the cooler is installed. Take

As stated above, the gas coolers have a window that is easy to install and you can do it yourself, which you will not have to install.

In the following figure, you see a window system:

تصویر کولر گازی پنجره ای به همراه معرفی سیستم آن
تصویر کولر گازی پنجره ای به همراه معرفی سیستم آن

Most gas window coolers are quiet or silent. But if all the parts of the room are inside the room, its noise will be greater than the systems in which the compressor is located outside the room. Definitely, the window cooler systems block at least one of the windows in your room or building, so it’s important for you to completely cover it around in the cold season, although the gas coolers are usually installed on a valve or The windows are made but due to the thickness of the wall, some of these coolers can be placed inside a mold and using a few hooks or tight arm to place the system on the wall and certainly to do this is better with the service department Contact relevant sales.

Split gas coolers (two parts):

Split gas coolers (like two-part) are similar to central air conditioning systems, except that these gas coolers are more expensive than window models, but are more expensive than window models, but cheaper than central air conditioning systems.

This type of cooler has recently been popular with many different types of vents.

Split gas coolers have a special system that is embedded inside it and acts as a regulator. The compressor is placed outside the house and the air regulator is inside the building.

Some models of this type have several air regulators that use a compressor.

Split gas coolers are commonly used for large spaces or cooling of multiple rooms at the same time. Note that splitters have different types based on their type of vent, some vents inside the building and some on the wall and others on the roof. To use these kinds of ventilators you should definitely talk with the expert. Split gas coolers are not only more expensive than window gas coolers, but you will need an expert to install them. In fact, the related expert should coordinate the amount of coolant, electricity and air dryness.

The most important feature of this kind of coolers is their low noise, due to the installation of the compressor outdoors or in the room.

To install split gas coolers, you need to buy a pipe, these pipes connect the internal and external parts. The size and size of the tubes depends on how far the outside sectors are from outside the interior. Of course, at the present time, various warranties, each based on the features and type of service they provide, receive installation costs (forging and electrical work), and some also include additional equipment such as pipes and fasteners, or after-sales service Or if they charge it separately, then it should be noted that the cost of installing and purchasing additional equipment such as pipes, etc., is your responsibility or after-sales service.

In Split gas coolers, there is a concept called the dual zone, which actually contains two air regulators, and a triple zone containing three air regulators. For each room, you need to have an air regulator, but if you want to cool open spaces that contain more than one room, they should cool the room. You should use an air regulator that generates energy (BTU) ) It is suitable.

Movable or portable gas coolers:

Compared to each other, the gas coolers are more flexible than the gas coolers. As most gas coolers are often equipped with wheels and are 2 to 3 meters long, these air conditioners are generally airtight through a span of 3 to 5 cm in diameter. The concentration in the liquid form is accumulated in a bucket and then returned to the air through a crater.

To choose a bleaching agent, you need to know what type of concentration system is suitable for you. The most important advantage of mobile gas coolers is their ease of use, while they also do not require any window as fans, and with a little change, a moving system can be installed in a window, slide or roof. Some even contain buckets or concentrate trays that should be empty soon. Most mobile gas coolers have an installation box to fit in the window or in the slider. However, some of these coolers have a thermal bar and some also have thermal pumps that direct hot air out of the room.

کولر گازی پرتابل
کولر گازی پرتابل

Most movable air conditioners are built into windows and sliding doors, and even can be used inside the wall or ceiling.

Network Gas Coolers:

Network gas coolers, known as PTAC systems, are composed of separate heating and cooling units that are often installed in the wall.

These systems are equipped with cooling components and use the inverting cycle of production and ventilation as their main heating source, and generally have other thermal equipment. These types of systems are often larger than the types of systems installed in the wall. And used in hotels and motels.

کولر گازی شبکه ای
کولر گازی شبکه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *